23. Festiwal Filmów Skandynawskich – edycja GDAŃSK / Godland, Chora na siebie, Cały ten dźwięk

W ramach 23. Festiwal Filmów Skandynawskich odbywającego się w Darłowie w kinie Bajka zapraszamy na przegląd 3 tytułów filmowych w odsłonie gdańskiej.

Przed każdym seansem odbędzie się prelekcja prowadzona przez Marię Jolantę Szatkowską – polonistkę i filmoznawczynię.

Prezentujemy:

20.07 (czwartek) godz. 17:00 „Godland”
reżyseria: Hlynur Pálmason
gatunek: dramat
produkcja: Dania, Islandia, Francja, Szwecja

O filmie:
Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas. Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar. Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia.

Zapisy: https://forms.gle/q3BCe82iShgtrP2h8

21.07 (piątek) godz. 16:00 „Chora na siebie”
reżyseria: Kristoffer Borgli
gatunek: czarna komedia
produkcja: Norwegia, Szwecja, Dania, Francja

O filmie:
Na pierwszy rzut oka Signe i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Kiedy mężczyzna, będący aspirującym artystą, odnosi niespodziewany sukces, równowaga w związku zostaje zachwiana. Signe nie może pogodzić się z faktem, że światła reflektorów skupione są teraz wyłącznie na jej partnerze. Zdesperowana, celowo nadużywa niebezpiecznych farmaceutyków, co błyskawicznie odbija się nie tylko na jej zdrowiu, ale i wyglądzie. Czym jednak jest odrobina (?) cierpienia w porównaniu ze współczuciem oraz uwagą, które znowu może w pełni na sobie skupiać?

Zapisy: https://forms.gle/4qEazPAutumXnCDe7

22.07 (sobota) godz. 12:30 „Cały ten dźwięk”
reżyseria: Gunnar Hall Jensen
gatunek: dokumentalny
produkcja: Norwegia

O filmie:
Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz – ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować. W filmie Gunnara Halla Jensena poznajemy też perkusistkę, która pomimo utraty słuchu gra na ukochanym instrumencie. Odwiedzamy naukowca rozpisującego dźwięki na matematyczne wzory – według niego muzyka to przede wszystkim nauka, a nie sztuka. Przekraczamy próg szpitala, gdzie projektantka dźwięku zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o higienę słuchową pacjentów. Niestety jej zalecenia są nagminnie ignorowane.

Zapisy: https://forms.gle/vXc1mt53VyPyKNpx6

Wstęp na seanse jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio