Pierwsza edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbyła się w Kinie Leningrad (później Kino Neptun), a w jego piwnicach znajduje się dziś…Kino Kameralne Cafe. Zapraszamy na przegląd filmowy, organizowany z okazji 50-lecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Wrócimy wspomnieniami do pierwszej edycji Festiwalu i pokażemy trzy tytuły, które w 1974 roku otrzymały nagrody podczas I FPFF. Filmom będą towarzyszyć prelekcje i spotkanie z reżyserem.
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Program:
8.04 godz. 18:00 ”𝖲𝖺𝗇𝖺𝗍𝗈𝗋𝗂𝗎𝗆 𝗉𝗈𝖽 𝗄𝗅𝖾𝗉𝗌𝗒𝖽𝗋ą” reż. Wojciech Jerzy Has, 1973 – nagroda za scenografię na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Jerzy Skarżyński, Andrzej Płocki) + 𝗉𝗋𝖾𝗅𝖾𝗄𝖼𝗃𝖺 𝖽𝗋 𝖡𝖺𝗋𝗍𝗈𝗌𝗓 𝖥𝗂𝗅𝗂𝗉
Do tytułowego Sanatorium pod Klepsydrą przybywa Józef, który poszukuje tu swojego ojca. Starzec zmarł wprawdzie wcześniej, tu jednak, w zamczysku jak z powieści gotyckiej, o pustych korytarzach i zasnutych pajęczyną komnatach, śmierć, która go dotknęła w realnym świecie, nie ma jeszcze skutku. Dla Józefa ta wizyta stanie się niezwykłą, oniryczną podróżą w przeszłość, powrotem do miejsc dzieciństwa – do sklepu ojca, do żydowskiego sztetlu, do świata chłopięcych marzeń i młodzieńczych fantasmagorii. Wizjonerska, wysmakowana plastycznie, poetycka refleksja na temat natury czasu, przemijania i nieodwracalności śmierci.
Film z angielskimi napisami.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/519350
10.04 godz. 18:00 ”𝖹𝖺𝗉𝗂𝗌 𝗓𝖻𝗋𝗈𝖽𝗇𝗂” reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, 1974 – nagroda główna na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych + 𝗉𝗋𝖾𝗅𝖾𝗄𝖼𝗃𝖺 𝖽𝗋 𝖯𝖺𝗐𝖾ł 𝖡𝗂𝗅𝗂ń𝗌𝗄𝗂
Kazek i Bogdan, dwaj chłopcy z małego podłódzkiego miasteczka, dokonują napadu z bronią w ręku na taksówkarza, ale ich łupem jest zaledwie pięćdziesiąt złotych. Podczas kolejnego rabunku zabijają stolarza, kradną pieniądze i ściągają złotą obrączkę z ręki żony zabitego. Ścigani są u kresu sił. Ich koledzy z miasteczka stopniowo zdają sobie sprawę z wagi przestępstw. Utrzymany w formie fabularyzowanego dokumentu film jest rekonstrukcją autentycznej zbrodni popełnionej w 1972 roku przez dwóch młodych mieszkańców Konstantynowa koło Łodzi. Reżyser poświęcił szczególną uwagę przestępcom, ich wizerunkom psychologicznym i motywom działania.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/519351
13.04 godz. 12:30 ”𝖨𝗅𝗎𝗆𝗂𝗇𝖺𝖼𝗃𝖺” reż. Krzysztof Zanussi, 1973 – nagroda specjalna na 1 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych + 𝗌𝗉𝗈𝗍𝗄𝖺𝗇𝗂𝖾 𝗓 𝖪𝗋𝗓𝗒𝗌𝗓𝗍𝗈𝖿𝖾𝗆 𝖹𝖺𝗇𝗎𝗌𝗌𝗂𝗆, rozmowę poprowadzi Marcin Mindykowski
Studium psychologiczne. Franciszek Retman, przybysz z prowincji, rozpoczyna studia w Warszawie, poznaje miasto, zawiera znajomości, wreszcie – na wieść, iż jego przyjaciółka Małgosia spodziewa się dziecka – decyduje się na małżeństwo. Aby utrzymać rodzinę przerywa naukę, ale po wielu doświadczeniach wraca na studia, robi doktorat i osiąga stan pewnej stabilizacji życiowej. Tylko jego serce sygnalizuje przemęczenie…
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/519352
dr Paweł Biliński – adiunkt Zakładu Filmu i Mediów na Uniwersytecie Gdańskim i Dyrektor Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy. Autor książki „Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym”. Prelegent Akademii Polskiego Filmu. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
dr Bartosz Filip – filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m. in. na łamach „Dwutygodnika”, „Ekranów” i „Kina”. Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.
Marcin Mindykowski – trójmiejski dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył również podyplomowe studia z krytyki filmowej na Collegium Civitas w Warszawie (pod kierownictwem Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze). Pracował w „Dzienniku Bałtyckim”, Radiu Gdańsk, Programie II Polskiego Radia i trójmiejskiej „Gazecie Wyborczej”. Od 2024 r. znów związany z Polskim Radiem. Publikował też w „Kinie”, „Ekranach” i „Jazz Forum”.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.
———————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl
ⓒ2025 Kino Kameralne
Realizacja: Web Room Studio