„Córka” – pokaz w ramach cyklu „Okryci ciałem” | DKF Podziemie w Kinie Kameralnym

Redakcja CDN oraz Kino Kameralne Cafe zapraszają na pierwszy pokaz filmowy z cyklu „Okryci ciałem, czyli filmowe poszukiwanie własnej tożsamości” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Podziemie”.

🎞️OPIS CYKLU:
Ciało nie jest tylko naszą obudową, zewnętrznym okryciem – to coś znacznie więcej. Ludzka fizyczność związana jest z tożsamością, seksualnością, chorobą, starzeniem się czy choćby śmiercią. Może być miejscem konfliktu, oporu, wyzwolenia lub podporządkowania. Nieustannie odbiera lub odpiera pociski wytoczone przez działo świata tego, co nas otacza. Przede wszystkim cielesność jest nieodłączną częścią życia codziennego. Ciało stanowi podstawowy element narracji filmowej, ale także wyraża emocje i relacje bohaterów. Wokół tematu ciała pojawia się mnóstwo pytań: Jak współczesne kino przedstawia cielesność? Jakie jest jego znaczenie w społeczeństwie, kulturze? Czy ciało nas określa, stanowi o naszej atrakcyjności a może jej braku? Czy jest dla nas ważne, potrafimy je szanować?

📅20.12 godz. 17:30
„Gram rolę matki, a ty?” to nazwa pierwszego spotkania z cyklu „Okryci ciałem, czyli filmowe poszukiwanie własnej tożsamości”. Film „Córka”, reż. Maggie Gyllenhaal, będzie pierwszym seansem z nadchodzącej serii. Porusza on problematykę, jaką jest złożoność kobiecego doświadczenia, konflikt między macierzyństwem, a własną tożsamością, pragnieniem i wolnością. Ponadto, przedstawia ciało i seksualność jako źródło: zarówno przyjemności, jak i cierpienia, siły, jak i słabości, ucieczki, jak i więzienia.

Na spotkaniu pojawi się Dr Magdalena Chrzan-Dętkoś, która jest psycholożką, autorką publikacji dotyczących rozwoju wcześniaków, oraz leczenia i profilaktyki depresji poporodowej, oraz depresji ciężarnych. W okresie realizacji projektu była (we współpracy z liderem projektu — Copernicus Podmiot Leczniczy), koordynatorką merytoryczną programu profilaktycznego „Przystanek Mama”. Pani Doktor weźmie udział w prelekcji oraz dyskusji po seansie.

Podczas spotkania zostaną poruszone mity, jakie przypisuje się macierzyństwu, rodzicielstwu, wychowaniu dzieci, porodowi, a także depresji w ciąży (oraz po porodzie). Nie zabraknie również wątku „idealnych mam” na Instagramie, obrazu matki w Polsce, zatracenia swojej tożsamości oraz pytanie – jaką misję owo macierzyństwo za sobą niesie?

O filmie:
„Córka”
reżyseria: Maggie Gyllenhaal
gatunek: Dramat, USA, Izrael, Wielka Brytania, Grecja, 2021
Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

Zapraszamy serdecznie do udziału w tym oraz nadchodzących seansach z cyklu „Okryci ciałem” i do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Podziemie”🎬
Bilety w cenie 20zł: https://biletyna.pl/event/view/id/384311

———————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4, Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio