Cykl filmowy: Klasyka czeskiego kina w Kameralnym

Na 60-lecie Kin Studyjnych prezentujemy : Dyskretny urok klasyki czeskiego kina. Co tydzień w każdy czwartek zapraszamy kolejno na 10 wybranych filmów produkcji Czechosłowackiej.
Zapraszamy na cykl filmowy w Kino Kameralne Cafe!

Harmonogram:

3.10 godz. 18:15 „Dobry wojak Szwejk”

Szwejk, zwolniony wcześniej z wojska z powodu notorycznego idiotyzmu, wiedzie spokojny żywot w praskiej dzielnicy Vinohrady, utrzymując się z handlu nierasowymi psami. Lecz w dniu zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, do drzwi naszego bohatera stuka Historia… Okazuje się wówczas, że przypomniała sobie o nim administracja cesarstwa austro-węgierskiego, wcielając go na nowo do służby wojskowej. Szwejk, z niezwykłą (z pozoru) gorliwością stosuje się do oficjalnych patriotycznych haseł, kompromitując przy tym ich bezdenną głupotę i powodując nieustanne katastrofy.
Rok produkcji: 1956
Czas trwania: 105 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120773

10.10 godz. 18:15 „Ikaria XB-1”

Statek kosmiczny przewożący kolonistów na nową planetę, napotyka na swej drodze liczne problemy: najpierw spotkanie z opuszczonym obcym statkiem kosmicznym, poźniej awaria komputerów na pokładzie i konflikt załogi z pasażerami statku…
Rok produkcji: 1963
Czas trwania: 84 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120774

17.10 godz. 17:30 „Intymne oświetlenie”

Pierwszy pełnometrażowy film Ivana Passera, który debiutował rok wcześniej krótką fabułą według prozy Hrabala – „Nudne popołudnie”. 'Intymne oświetlenie” określane jest jako komedia, ale jest nią w takim samym stopniu jak wczesne filmy Formana – po prostu Passer, długoletni, jeszcze od czasów wspólnego dzieciństwa przyjaciel Formana, potrafi dostrzegać śmiesznostki w życiu i zachowaniu ludzi. Nie ma natomiast mowy o celowym konstruowaniu gagów i scen komediowych. W gruncie rzeczy, choć „Intymne oświetlenie” wywołuje u widza uśmiech, jest to film na wskroś głęboki, który dotyka samej istoty egzystencji ludzkiej. Podczas krótkiej wizyty stołecznego muzyka u przyjaciela, kolegi z konserwatorium, mieszkającego w niewielkim miasteczku, do głosu dochodzą skrywane często, wstydliwe uczucia: poczucie życiowego niespełnienia, wpływ wspomnień, zrozumienie kim się jest naprawdę. Ta komedia jest smutna, owiana melancholią, atmosferą senności, spowolnienia czasu, charakterystycznego dla czeskiej prowincji lat sześćdziesiątych. Jednocześnie jednak „Imtymne oświetlenie” przenika ściskający za gardło tragizm, który się kryje za wyborami żyviowymi każdego z nas. Po tym filmie Passera okrzyknięto natychmiast jednym z nahwybitniejszych reżyserów jego czasów, a wpływy „Intymnego oświetlenia” można dostrzec w wielu późniejszych filmach, choćby w „Strukturze kryształu” Zanussiego.
Rok produkcji: 1966
Czas trwania: 75 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120775

24.10 godz. 18:15 „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

Najbardziej znane dzieło czechosłowackiej Nowej Fali – „Pociągi pod specjalnym nadzorem”- pełnometrażowy debiut Jiríego Menzela według prozy Bohumila Hrabala. Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.
Rok produkcji: 1966
Czas trwania: 89 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120776

31.10 godz. 18:30 „Czarny Piotruś”

Ojciec 16-letniego Piotra uznaje, że syn powinien zacząć na siebie zarabiać. Chłopak zdobywa posadę w sklepie samoobsługowym. Po południu spotyka się na pływalni ze swoją sympatią Pavlą. Wieczorem wraz z nią i kolegami idzie na tańce. Dla dodania sobie odwagi pije alkohol, niebawem upija się i dostaje mdłości, a Pavla odchodzi ze swym poprzednim wielbicielem…
Rok produkcji: 1963
Czas trwania: 85 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120777

7.11 godz. 18:30 „Pali się, moja panno!”

Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. „Pali się moja panno” to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.
Rok produkcji: 1967
Czas trwania: 75 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120778

14.11 godz. 18:00 ” Małgorzata, córka Łazarza”

Film Františka Vláčila na podstawie powieści Vladislava Vančury, ukazujący konflikt między wymierającym kultem pogańskim a rozwijającym się chrześcijaństwem w XIII-wiecznych Czechach. Mikołaj (František Velecký) i jego brat Adam (Ivan Palúch) napadają na podróżnych z rozkazu ojca-tyrana Kozlika (Josef Kemr). Pewnego dnia biorą jako zakładnika młodego germańskiego mężczyznę, którego ojciec ucieka i zawiadamia króla o rozboju. Kozlik wysyła Mikołaja do swojego sąsiada Łazarza (Michal Kožuch), aby ten udzielił im wsparcia w walce. Kiedy nie udaje się przekonać Łazarza do pomocy, Mikołaj w akcie zemsty porywa przeznaczoną do klasztoru córkę sąsiada, Małgorzatę (Magda Vášáryová). Tymczasem szykujący się do wojny z Kozlikiem król wzywa Łazarza, by ten dołączył do jego armii…
Rok produkcji: 1967
Czas trwania: 158 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120779

21.11 godz. 18:15 ” Adela jeszcze nie jadła kolacji”

Jest to parodia filmów kryminalnych. Reżyser wykorzystał kombinowane zdjęcia aktorskie z sekwencjami animowanymi. Jednym z bohaterów jest amerykański detektyw, Nick Carter. Wiemy, że to znany bohater popularnych powieści z przełomu wieków. W pastiszu Oldřicha Lipskiego sławny detektyw przybywa do secesyjnej Pragi, by rozwikłać zagadkę zniknięcia pewnego psa oraz odkryć tajemnicę mięsożernej rośliny. Bohater musi stawić czoła największemu wrogowi – ogrodnikowi.
Rok produkcji: 1977
Czas trwania: 105 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120780

28.11 godz. 17:00 „Sklep przy głównej ulicy”

„Sklep przy głównej ulicy” przeszedł do historii kina m.in. jako pierwszy zdobywca Oscara dla filmu środkowoeuropejskiego. Rok 1942, miasteczko na terenie tzw. państwa słowackiego. Miejscowe władze skrupulatnie realizują antysemickie przepisy o „aryzacji” żydowskiego majątku. Komendant Kolkocky proponuje szwagrowi, stolarzowi Antonowi Brtkowi, objęcie sklepiku przy głównej ulicy odebranego starej Żydówce. Nieco naiwny Tono i jego żona Evelyna są zachwyceni propozycją. Tono jednak zmieni zdanie, gdy zapozna się z prawdą o sklepiku.
Rok produkcji: 1965
Czas trwania: 128 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120781

5.12 godz. 18:15 „Trzy orzeszki dla Kopciuszka „

Film na podstawie jadnej z najpopularniejszych baśni – opowieści o Kopciuszku. Pani wielkiego dworu wraz ze swoją córką Dorą oczekują wizyty króla i jego syna. Tylko pasierbica Kopciuszek, skazana przez macochę na wybieranie grochu z popiołu, nie szykuje się na przyjęcie. Gdy jednak niespodziewanie szybko, dzięki pomocy gołębi, wykona pracę, dosiada wiernego konia Juraska i jedzie do lasu, gdzie spotyka księcia, polującego z towarzyszami. Młodzieńcowi imponuje zręczność nieznanej dziewczyny, a zwłaszcza umiejętność ujeżdżania koni. Tymczasem macocha i Dora szykują się na bal w królewskim zamku, na którym książę ma sobie wybrać żonę. Wysyłają więc czeladnika Vincka po stroje dla Dory, lekceważąc całkowicie Kopciuszka. W drodze Vincek spotyka księcia, który celnym strzałem zrzuca mu na głowę wiewiórcze gniazdo z trzema orzeszkami, które czeladnik ofiarowuje Kopciuszkowi. Okazuje się, że w pierwszym orzeszku znajduje się piękny kostium łowiecki. Kopciuszek, nie rozpoznany przez księcia, bierze udział w łowach, zdobywa pierścień dla najlepszego strzelca i znika. Gdy macocha z córką opuszczają dom udając się na zamek, przebrana w strój balowy, znaleziony w drugim orzeszku, podąża za nimi. Tańczy z oczarowanym nią księciem, każe mu rozwiązać zagadkę i znika. Na schodach zostaje tylko jej maleńki pantofelek. Książę szukając właścicielki pantofelka trafia także na dwór, ale na żadną z jego bogatych mieszkanek bucik nie pasuje. Tymczasem Kopciuszek, zamknięty przez macochę w komórce, uwalnia się i wkłada ślubne szaty wyjęte z trzeciego orzeszka. Pojawia się przed księciem, wyjawia mu rozwiązanie zagadki i wkrótce zostaje jego żoną.
Rok produkcji: 1973
Czas trwania: 85 min

Bilety:
https://biletyna.pl/event/view/id/120782

Bilety w cenie 20 zł
Rezerwacje: tel 690 70 75 lub bilety@kinokameralnecafe.pl

Sprzedaż internetowa:
https://www.kinokameralnecafe.pl/repertuar/

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio