Europejski Dzień Kina Artystycznego

Już 13 listopada będziemy świętować Europejski Dzień Kina Artystycznego. To kolejna edycja święta filmowego, stworzonego przez CICAE (Międzynarodową Konfederację Kin Artystycznych). Dzień ten ma na celu popularyzację europejskich filmów, przede wszystkim w kinach studyjnych. Wydarzenie to odbywa się przy wsparciu Europa Cinemas. 🇪🇺

Zapraszamy Was do świętowania tego dnia z nami, w Kinie Kameralnym Cafe 🙂
To CZAS NA KINO!

Program wygląda następująco:

🕒 12:00 „Blisko” 🎥 +prelekcja

Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda.

Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.
👉bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/283932

🕒 14:00 „Chłopiec z niebios” 🎥

Film nazywany „House of Cards” w egzotycznej scenerii. Reżyser i scenarzysta „Chłopca z niebios”, Tarik Saleh, snuje opowieść o dążeniu do władzy, manipulacjach i rozlewie krwi. Za pomocą politycznego thrillera kreśli, niekoniecznie pozytywny, portret współczesnego egipskiego społeczeństwa.

Akcja nie toczy się u szczytów władzy państwowej, ale na prestiżowym uniwersytecie w Kairze. Po śmierci imama rozpoczyna się bezwzględna walka o wpływy. Młody student, syn rybaka, zostaje wplątany w intrygę i mimo prób pozostania przy swoich ideałach, staje wobec brutalnej rzeczywistości.
👉bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/284579

🕒 16:15 „Bezmiar” 🎥

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych, pełne blasku i splendoru. Młoda rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Przeprowadzka ma wymiar słodko-gorzki. Chociaż rozpościerający się z najwyższego piętra widok na Rzym jest olśniewający, członkowie rodziny nie są sobie tak bliscy jak kiedyś.

To najnowszy film z laureatką Oscara Penélope Cruz. Film w reżyserii wielokrotnie nagradzanego Emanuele Crialese znalazł się w konkursie głównym tegorocznego 79. MFF w Wenecji, gdzie otrzymał 12 minut owacji na stojąco.
👉bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/284580

🕒 18:30 „Chrzciny” 🎥

Jest 13 grudnia 1981 roku. Generał Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego. W tym samym czasie w domu na Małopolsce główna bohaterka, gorliwa katoliczka Franciszka (Katarzyna Figura), przygotowuje chrzciny najmłodszego wnuka. Pierwszy raz od piętnastu lat udaje jej się zwołać swoje skłócone dzieci. Chce je ze sobą pogodzić, obiecała to Matce Boskiej. W rodzinnym domu spotykają się: zagorzały komunista Wojtek (Tomasz Schuchardt), bogobojny katolik Tadeusz (Michał Żurawski), wdowa z trójką dzieci Teresa (Agata Bykowska), konkubina prywaciarza i kombinatora Irka (Marta Chyczewska), nieodpowiedzialny hulaka i pijak Tolo (Maciej Musiałowski) oraz matka chrzczonego właśnie, nieślubnego dziecka – Hanka (Marianna Kowalewska).
👉bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/284581

🕒 22:00 „Pięć diabłów” 🎥

Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z Życia Adeli Adèle Exarchopoulos), która jest trenerką aqua aerobiku, a po pracy pływa w jeziorze pod czujnym okiem córki. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siostra męża Joanne – tajemnicza Julia. Zaintrygowana tą niespodziewaną obecnością dziewczynka „kradnie” jej zapach i odtwarzając go, przenosi się w przeszłość kobiety. Zaczyna tym samym odkrywać zaskakujące sekrety i wskrzeszać historię, która wpłynęła na los jej rodziny.

Najnowszy film Léi Mysius – reżyserki znakomitej Avy – to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie.
👉bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/284582

Zapraszamy na cały dzień, lub wybrane pokazy. ❤️‍🔥

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio