Kino Kameralne Cafe z Szekspirem: 28. Festiwal Szekspirowski

Zapraszamy na seanse filmowe w ramach 28. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku do Kina Kameralnego.

Podczas festiwalu na ekranie kinowym zaprezentujemy realizacje spektakli z legendarnej londyńskiej sceny National Theatre, oraz filmową adaptację Makbeta.
Zapraszamy!

PROGRAM:

27.07 godz. 12:00 „NT LIVE: KRÓL LEAR”:
czas trwania: 225 min
Reżyseria: Jonathan Munby
Obsada: Ian McKellen(Król Lear), Anita-Joy Uwajeh(Kordelia), Lloyd Hutchinson(Błazen) Sinéad Cusack(Hrabia Kent)
Opis: Uważany przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano, „Król Lear” Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają.
Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo. Zakończenie przynosi tylko śmierć i gorycz.
Po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc „niesamowicie wzruszający portret” (według magazynu „Independent”), a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/439457

28.07 godz. 12:00 MAKBET
film fabularny
czas trwania: 113 min
Reżyseria: Justin Kurzel
Obsada: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Elizabeth Debicki, Paddy Considine, Sean Harris
Opis: „Makbet” to szekspirowska opowieść o ambicjach, żądzy władzy, pasji i przekraczaniu granic. Krwawy dramat rozgrywający się XI-wiecznej Szkocji, w którym jedno morderstwo pociąga za sobą kolejne, napędzając błędne koło zbrodni. Tragedia jest nieunikniona – zemsta, zdrada, strach i obłęd zamykają bohaterów w pułapce ich własnych emocji.
Wiedźmy przepowiadają wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi świetlaną przyszłość. Budzące się w nim ambicje i żądzę władzy podsyca Lady Makbet. Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem.
bilety: https://biletyna.pl/film/Makbet-3/Gdansk

03.08 godz. 12:00 “NT LIVE: HAMLET”
Czas trwania: 220 minut
Reżyseria: Lyndsey Turner
Obsada: Benedict Cumbarbatch, Siân Brooke, Nigel Carrington, Anastasia Hille, Ciarán Hinds, Kobna Holdbrook-Smith, Jim Norton, Morag Siller
Opis: Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira.
Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/439458

4.08 godz. 12:00 “NT LIVE: KIM JESTEŚ HAMLECIE?
czas trwania: 165 minut
Reżyseria: Sam Mendes
Obsada: Mark Gatiss, Johnny Flynn
Opis: Rok 1964. Richard Burton, świeżo po ślubie z Elizabeth Taylor, ma zagrać główną rolę w eksperymentalnej nowej inscenizacji Hamleta na Broadwayu w reżyserii Johna Gielguda. W trakcie prób do spektaklu dochodzi do zderzenia dwóch wizji teatru, a dalsza współpraca między aktorem i reżyserem staje pod znakiem zapytania.
Napisana przez Jacka Thorne’a (Harry Potter i przeklęte dziecko), ze scenografią autorstwa Es Devlin (Czarownice z Salem) sztuka została nagrana na żywo podczas wyprzedanego spektaklu w National Theatre. Evening Standard wyróżnił ją nagrodą dla najlepszej nowej sztuki.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/439459

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4,
Gdańsk
tel. 58 690 70 75
bilety@kinokameralnecafe.pl 

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio