Kino Kameralne Cafe z Szekspirem w ramach 27. Festiwal Szekspirowski

Zapraszamy na seanse filmowe w ramach 27. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku do Kino Kameralne Cafe.

Podczas festiwalu prezentujemy realizacje spektakli z legendarnej, londyńskiej sceny National Theatre na ekranie kinowym oraz jeden film dokumentalny.

PROGRAM:

28.07 godz. 15:00 „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu”
czas trwania: 1h 30 min
opis:
Ukazana w iście montypythonowskim stylu historia fenomenu Łodzi Kaliskiej – jednej z najwybitniejszych awangardowych grup artystycznych w Polsce, działającej nieprzerwanie od 44 lat. Na opowieść składają się bogate archiwalia z czasów największego artystycznego rozkwitu grupy, czyli rejestracje przełomowych i najbardziej kontrowersyjnych happeningów i prac, które przedstawiały absurdy życia w PRL-owskiej Polsce. Komentarzem do materiałów historycznych są wywiady z członkami zespołu i jego sympatykami, a całość dopełniają animacje, stylistycznie odpowiadające surrealistycznemu profilowi grupy.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/340237

29.07 12:30 „Hamlet”
czas trwania: 3h 40 min
opis:
Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC Sherlock, Gra tajemnic, Frankenstein transmitowany do kin w cyklu NT Live) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira.
Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze.
Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem, ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w Hamlecie stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu Gra o tron. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mancea, króla za murem.
Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespearea. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/340141

30.07 12:00 „Romeo i Julia”
czas trwania: 1 h 38min
opis:
Romeo i Julia ryzykują wszystko, aby być razem, wbrew swoim wrogo nastawionym rodzinom. Nagły wybuch przemocy niweczy jednak wszelkie marzenia o szczęśliwej przyszłości. W tej odważnej produkcji istotną rolę pełni przestrzeń (scena i kulisy) National Theatre. To tu właśnie bohaterowie błądzą pośród snów, kierowani pożądaniem i przeznaczeniem. Nadaje to romantycznej tragedii Szekspira zupełnie nowego, oryginalnego wydźwięku, W tytułową parę kochanków wcielają się Jessie Buckley (Czarnobyl, Może pora z tym skończyć, Córka) oraz Josh OConnor (The Crown, Piękny kraj). W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się ponadto Tamsin Greig, Fisayo Akinade, Adrian Lester, Lucian Msamati oraz Deborah Findlay.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/340143

5.08 12:00 „Wiele hałasu o nic”
czas trwania: 2h 54 min
opis:
Katherine Parkinson („Technicy-magicy”) oraz John Heffernan („Dracula”) w romantycznej komedii pomyłek Szekspira, pełnej słońca, morskich krajobrazów oraz skomplikowanych miłosnych relacji.
Kultowy Hotel Messina, będący rodzinnym biznesem oraz usytuowany na malowniczym włoskim wybrzeżu, jest miejscem, które chętnie przyciąga artystów, gwiazdy i członków rodziny królewskiej. Lecz gdy córka właściciela poślubia przystojnego młodego żołnierza, okazuje się, że nie wszyscy hotelowi goście dobrze znoszą miłosny klimat.
Atmosfera skandalu otacza nie tylko nowożeńców, ale również dwójkę samotników Beatrice i Benedicka, których łączy nietypowa relacja.
Po sukcesie „Romea i Julii”, „Wieczerzy Trzech Króli” oraz „Antoniusza i Kleopatry”, reżyser Simon Godwin powraca na scenę National Theatre z nową komedią, której niezwykłemu urokowi wprost nie sposób się oprzeć.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/340145

6.08 12:30 „Otello”
czas trwania: 3h
opis:
Niezwykła, nowa inscenizacja niezmiennie aktualnej sztuki Szekspira w reżyserii Clinta Dyera. Na scenie wystąpią: Giles Terera (Hamilton), Rosy McEwean (The Alienist) oraz Paul Hilton (The Inheritance).
Ona jest bystrą i upartą córką senatora, korzystającą z przywilejów swojego statusu, ale również uginającą się pod ciążarem społecznych oczekiwań. On jest byłym niewolnikiem, walczącym o swoje miejsce w świecie białych ludzi, który odkrywa, że miłość ponad podziałami rasowymi ma swoją cenę. Desdemona i Otello, marząc o wspólnym życiu, pobierają się w sekrecie. Jednak oplatająca zakochaną parę sieć spisków rośnie z każdym dniem. Wkrótce bohaterowie zrozumieją, że ich przyszłość nie należy już do nich.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/340146

Zobacz przedstawienia z National Theatre w wygodnym, kinowym fotelu w Gdańsku! Ilość miejsc ograniczona.

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4,
Gdańsk

tel. 58 690 70 75
bilety@kinokameralnecafe.pl 

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio