KINO PÓŁNOCY. Pokaz filmu „Matka siedzi z tyłu” i spotkanie

KINO PÓŁNOCY.
20 lutego zapraszamy na pokaz filmu „Matka siedzi z tyłu” i spotkanie po seansie. Porozmawiamy o islandzkim kinie drogi.

🎞️ „Matka siedzi z tyłu”
O filmie:
Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.
Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

🗣️ Naszym gościem będzie dr hab. Sebastian Konefał, prof. UG
Filmoznawca, wykładowca akademicki, pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim.
Kurator kilku przeglądów kina islandzkiego w Polsce. Jest autorem książki Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013),a także współautorem haseł do Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego (2007),oraz leksykonu Kino Nowej Przygody (2012) i World Film Locations: Reykjavik (2012). Publikował między innymi w miesięczniku „Kino”, w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Panoptikum”, „Studiach Humanistycznych AGH”. Redaktor naukowy Anatomii wyobraźni (2014) oraz współredaktor antologii Sacrum w kinie. Obecnie zajmuje się kinematografią islandzką i norweską.

🎫 Bilety w cenie 25 zł dostępne w kasie kina lub online.
https://biletyna.pl/event/view/id/396966


📍 Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4, Gdańsk

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio