Kino Seniora w Kameralnym – bilety 12 zł | grudzień

W każdą środę i piątek o godzinie 12:00 zapraszamy do Kina Kameralnego na Kino Seniora – bilety w cenie 12 zł!

Repertuar na GRUDZIEŃ:

01.12 PIĄTEK Porwany
reżyseria: Marco Bellocchio
gatunek: Dramat historyczny
produkcja: Włochy, Francja, Niemcy
czas trwania: 125 min.
1851. Edgardo Mortara jest szóstym dzieckiem żydowskiej rodziny z Bolonii. Uważając go za chorego i umierającego, chrześcijańska służąca Anna Morisi potajemnie udziela mu chrztu. Dziecko przeżywa, ale siedem lat później Anna wyznaje informację o chrzcie Pierowi Felettiemu, szefowi bolońskiego biura Świętej Inkwizycji. Feletti postanawia odebrać dziecko rodzinie, sakrament uczynił dziecko nieodwołalnie katolickim, nie może być wychowywany przez niechrześcijan.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/375060

06.12 ŚRODA Skąd dokąd
reżyseria: Maciej Hamela
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska, Francja, Ukraina
czas trwania: 85 min.
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/378870

08.12 PIĄTEK Niedźwiedzie nie istnieją
reżyseria: Jafar Panahi
gatunek: Melodramat
produkcja: Iran
czas trwania: 106 min.
Panahi kontynuuje podjętą we wcześniejszych filmach specyfikę zacierania granicy pomiędzy realizmem a fikcją. Jest to też sposób na uniknięcie irańskiej cenzury, z wiarą, że widzowie odczytają subtelne znaczenia. Reżyser, grający samego siebie, dociera do wioski niedaleko granicy z Turcją. Tuż obok kręcony jest pod jego kierownictwem film o irańskiej parze, Zarze i Bakhtiarze, którzy mają nadzieję znaleźć azyl we Francji. Równolegle prowadzony jest drugi wątek miłosny pary z wioski, dość burzliwy. Partnerom przeszkadzają ukryte, nieuniknione przeszkody, siła przesądów i mechanika władzy. Niedługo po ukończeniu filmu – kręcono go potajemnie na początku tego roku – Panahi został skazany w Iranie na sześć lat więzienia.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/378465

13.12 ŚRODA Koliber
reżyseria: Francesca Archibugi
gatunek: Dramat, Romans
produkcja: Włochy, Francja
czas trwania: 126 min.
Skąpana słońcem Toskania, lata 70-te. Błogie wakacje Carrerów upływają na relaksie w rytmie The Beatles, morskich kąpielach i wystawnych kolacjach. Wszystko się zmienia, gdy najstarszy syn, Marco, poznaje piękną Luisę, która na zawsze zagości w sercu chłopaka, zmieniając losy jego całej rodziny. Przez dekady jesteśmy świadkami pełnego emocji trójkąta miłosnego między Marco, tajemniczą Francuzką (Berenice Bejo) a piękną stewardessą (Kasia Smutniak). Oczami bohatera śledzimy niebywałe dzieje Carrerów na tle rzymskich uliczek, śródziemnomorskich klifów i paryskich alejek. To epicka podróż poprzez czas, przestrzeń i porywy serca mężczyzny, którego koleje losu stają się żywą kroniką florenckiego rodu na tle 50 lat włoskiej historii.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/378534

15.12 PIĄTEK Oponent
reżyseria: Milad Alami
gatunek: Dramat
produkcja: Szwecja, Norwegia
czas trwania: 119 min.
Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu zapaśniczego, licząc, że zwiększy tym samym szanse na stały pobyt w Szwecji. Łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie: obiecał jej nigdy już nie uprawiać wrestlingu. Kryje się za tym tajemnica, przez którą jego rodzina musiała opuścić Iran. Choć codzienne problemy związane ze statusem społecznym wciąż stanowią główne zmartwienie Imana, do głosu dochodzi też walka z własną tożsamością. „Oponent” na tle kryzysu uchodźczego pokazuje historię skoncentrowaną na znaczeniu męskości i rodzinnych wartości.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/379464

20.12 ŚRODA 20 000 gatunków pszczół
reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren
gatunek: Dramat
produkcja: Hiszpania
czas trwania: 125 min.
Choć bez trudu godzimy się z istnieniem ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Na własnej skórze przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía, do której – wyraźnie wbrew jej woli – większość krewnych wciąż zwraca się urzędowym imieniem Aitor. W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka konfrontuje się ze skrajnie odmiennymi postawami – od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej babki, przez bierność zagubionej mamy. Wytrwale broniąca własnej tożsamości Lucía zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę – opiekującą się tytułowymi pszczołami, żyjącą w zgodzie z naturą ciocię.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/379465

22.12 PIĄTEK Wielki Wóz
reżyseria: Philippe Garrel
gatunek: Dramat
produkcja: Francja, Szwajcaria
czas trwania: 97 min.
Wielki Wóz jest jedną z konstelacji. Jest także teatrzykiem kukiełkowym. Film jest historią rodziny lalkarzy: rodzeństwa Louisa, Marthy i Leny, a także ich ojca, który jest kierownikiem tej trupy i babci, która tworzy wszystkie kukiełki. Razem tworzą firmę i wystawiają spektakle lalkowe. Pewnego dnia, zaraz po występie, ich ojciec niespodziewanie umiera z powodu udaru i zostawia swoje dzieci samym sobie.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/379466

27.12 ŚRODA Vika!
reżyseria: Agnieszka Zwiefka
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska, Niemcy, Włochy
czas trwania: 74 min.
84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/379469

29.12 PIĄTEK Kiedy stopi się lód
reżyseria: Veerle Baetens
gatunek: Dramat
produkcja: Belgia, Holandia
czas trwania: 111 min.
Debiut reżyserski docenionej Europejską Nagrodą Filmową belgijskiej aktorki Veerle Baetens z nagrodzoną na tegorocznym Sundance Rosą Marchant w obsadzie. To opowieść-zagadka o mierzeniu się z demonami przeszłości, o dziecięcej traumie i jej okrutnych konsekwencjach w dorosłym życiu, a także o próbie poszukiwaniu nadziei i definiowaniu siebie na nowo. Dlaczego główna bohaterka taszczy do bagażnika swojego samochodu ogromny blok lodu? To jedna z wielu intrygujących zagadek, które dzieło Baetens stawia przed oglądającymi.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/381975

———————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio