ORLANDO – MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA – pokaz specjalny | PRZEGLĄD KINA FEMINISTYCZNEGO

W ramach Przeglądu Kina Feministycznego organizowanego przez Kino Kameralne Cafe, zapraszamy na pokaz filmu „Orlando – moja polityczna biografia”, po którym odbędzie się spotkanie z Julianną Graczyk.

Film ten odwołuje się do – w tym kontekście – kultowej książki „Orlando: A Biography.” Virginii Woolf. Reżyser Paul B. Preciado organizuje casting i skupia 26 współczesnych osób o różnej orientacji i w różnym wieku, aby odtworzyć powieść Woolf z 1928 roku. Lektura z jednej strony uwydatnia konteksty klasowe i kolonialne, z drugiej – to zabawa w teatr, przebieranie się w „kostiumy z epoki”, pastisz malarskich tropów.

Naszą gościnią specjalną będzie Julianna Graczyk -psychoseksuolożka, prowadzi własną praktykę w Gdańsku. Angażuje się w działania społeczne w stowarzyszeniach i fundacjach, w których obejmuje rolę psycholożki, pisze projekty i udziela się artystycznie. Pracę opartą o kontakt z ludźmi zaczęła bardzo wcześnie, najpierw przez sztukę, teatr, performance, studia na Akademii Sztuk Pięknych. Następnie postanowiła swoją ścieżkę zawodową skierować właśnie na ten obszar: człowieka. Pracowała jako asystentka osób z niepełnosprawnością na Uniwersytecie SWPS. Była ekspertką Gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania w zakresie Zdrowie, gdzie prowadziła badania pod opieką Dr Anny Strzałkowskiej.

O filmie:
„ORLANDO – MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA”
reżyseria: Paul B. Preciado, 98 minut, Francja 2023
„Orlando – moja polityczna biografia” to swobodnie odwołująca się do Wirginii Woolf podróż przez meandry współczesnej kultury, poezji, sztuki i praktyk artywistycznych. To apoteoza emancypacji, widzialności i kulturowej rebelii. Film Preciado jest obowiązkową pozycją dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności oraz tych, które z tego powodu stają się politycznymi ofiarami patriarchalnej i konserwatywnej władzy. Dla wielu z nas to również film przywracający godność i opowiadający o wolności i radości.

Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/371162

Do zobaczenia podczas przeglądu!

Organizatorki:
Kino Kameralne Cafe
Fundacja Awareness
diversityPL
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Patrnerki / Partnerzy:
Gutek Film
Nowe Horyzonty
Fundacja Widzialne
Blundstone Polska

———————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl 

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w
ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki
Filmowej.

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio