Spotkanie autorskie z Elwirą Rewińską – Krzewińską – „Kino, moje życie. Eseje filmowe”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Elwirą Rewińską – Krzewińską, autorką książki „Kino, moje życie. Eseje filmowe„, które odbędzie się 30.06.2024 o godz.12:00 w Kino Kameralne Cafe przy ul. Lektykarskiej 4 w Gdańsku.


Elwira Rewińska-Krzewińska – polonistka i filmoznawczyni. W latach 1989–2009 prowadziła Gabinet Edukacji Filmowej i Klub Filmowy FEDERICO w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, zajmując się edukacją filmową dzieci, młodzieży i nauczycieli. Animatorka wydarzeń filmoznawczych, m.in. konkursów filmowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorka i wykładowczyni kursów podyplomowych dla nauczycieli. Współpracując z Gdańskim Centrum Kultury Filmowej, DKF-em klubu studenckiego Żak oraz Ogólnopolskim Gabinetem Edukacji Filmowej w Łodzi opracowała materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Współautorka publikacji „Filmowe tematy” (1995) i „Film w szkole. Wybrane zagadnienia edukacji filmowej” (2009). Od 2004 roku prowadzi spotkania filmowe na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdańsku i w Sopocie, a od 2010 roku regularnie pisze analizy filmowe dla serwisu Edukacja filmowa.


📖 O książce „Kino – moje życie. Eseje filmowe”: „Elwira Rewińska-Krzewińska oprócz tego, że prowadzi edukację filmową, również pisze o filmie. Jej teksty to znakomicie napisane analizy filmowe, autorka ma ogromną wiedzę filmoznawczą. Do tego dysponuje świetnym warsztatem analitycznym, wie, na co zwrócić uwagę, potrafi umieścić omawiane zjawisko w szerszym kontekście nie tylko filmowym, ale również kulturowym, literackim czy politycznym. Kino w jej ujęciu jest bowiem elementem systemu naczyń połączonych, częścią kultury. Autorka jest na te związki niezwykle wyczulona, dostrzega je i potrafi o nich zajmująco pisać (…). Jej eseje filmowe zebrane w jednym tomie są świetnym materiałem dla edukatorów filmowych, a także doskonałą lekturą dla każdego, kto się po prostu filmem interesuje”. [z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka]


🎤 Prowadzenie spotkania:
Maria Jolanta Szatkowska – polonistka i filmoznawczyni. Prowadzi działalność edukacyjno-filmową w Klubie Żak, Kinie Kameralnym Cafe, Fundacji Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.
Autorka publikacji metodycznych. Jest również współautorką wydawnictw filmoznawczo – edukacyjnych FILMOWE TEMATY oraz FILM W SZKOLE, a także autorką interpretacji filmów zamieszczanych na stronie www.edukacjafilmowa.pl


Wstęp bezpłatny.

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio