Przegląd Kina Feministycznego odbędzie się od 28 listopada do 4 grudnia w Kinie Kameralnym Cafe. Prezentujemy filmy, które zgłębiają różnorodne aspekty współczesnej tożsamości kobiet. Tegoroczny przegląd koncentruje się na tematach związanych z ciałem, sportem, relacjami międzyludzkimi, a także na przenikaniu się kina z literaturą.
Tworzymy przestrzeń do refleksji, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń.
Wydarzenie skierowane jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn oraz wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć i celebrować różnorodność perspektyw. To wydarzenie jest dla każdego, kto interesuje się tematyką równości, wolności i dialogu.
Zapraszamy na pokaz filmu „Tatami”, filmu będącego pierwszą współpracą reżyserską pomiędzy irańskim i izraelskim filmowcem. Opowieść o walce z reżimem, ale również o sporcie, woli walki i wytrwałości.
4 grudnia, godzina 17:00
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/478407
„Tatami”
reżyseria: Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv
produkcja: USA, Gruzja
czas trwania: 105 min
O filmie:
Leila (Arienne Mandi), gwiazda irańskiego judo, ma szansę zdobyć pierwszy złoty medal dla swojego kraju na mistrzostwach świata. Za jej sukcesami stoi trenerka i była zawodniczka Maryam (Zar Amir Ebrahimi). Wśród rywalek jest reprezentantka Izraela i to z nią być może Leila zmierzy się w końcowej rozgrywce. Politycznie taka konfrontacja byłaby nie do przyjęcia dla irańskich władz. Leila musi więc dokonać wyboru. Czy ugiąć się pod presją wysłanników reżimu, o co błaga ją Maryam? Czy też samotnie walczyć – nie tylko o mistrzowski tytuł, lecz o godność, honor i wolność osobistą? Surowe represje za nieposłuszeństwo grożą zarówno Leili i Maryam, jak i ich rodzinom. Podczas zawodów ważą się losy obu kobiet.
Po seansie odbędzie się spotkanie z Adrianą Dadci-Smoliniec – polską judoczką, mistrzynią Europy, olimpijką z Aten. Jest prezeską, trenerka, założycielka UKS ADA JUDO FUN – pierwszego klubu sportowego na pomorzu, gdzie prowadzone są sekcje dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.
Jej sekcja Judo Sport bez Barier – to aktualni 4 krotni Drużynowi Mistrzowie Polski OzN. W swoje drużynie ma również Mistrzów Świata I Europy.
Autorka świeżo wydanej książki „Niepamięć”, o trudnej i nieoczywistej magii sportu, o potędze miłości, sile poświęcenia i o walce przeniesionej z tatami do codziennego życia.
Książka zwiększa świadomość na temat depresji w sporcie, inspiruje sportowców do otwartego mówienia o problemach psychicznych, pomaga zrozumieć, jak wiele odcieni ma walka o osobiste szczęście i o zdrowie własne oraz bliskich. To przekaz o tym, ile sport zabiera, a w co w zamian uposaża na całe życie. To również historia o tym ,że wszystko co się wydarzy w Twoim życiu, może już na zawsze stać się sportowym wyzwaniem.
Spotkanie poprowadzi Patrycja Blindow – kiniarka, prowadzi Kino Żeglarz w Jastarni, prywatnie instruktorka karate.
Przegląd Kina Feministycznego odbywa się w ramach międzynarodowych 16 dni przeciw przemocy.
Centrum Praw Kobiet w tym roku 16dni poświęca przemocy zgwałcenia.
Wydarzenie “Przegląd Kina Feministycznego” współfinansowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Matronat: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku
Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Herbooks.pl – Fundacja i Księgarnia Feministyczna, Fundacja Widzialne, Fundacja Awareness, diversityPL
—————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl
ⓒ2024 Kino Kameralne
Realizacja: Web Room Studio